5. NAP

2023.08.10

Vannak automatikus szokások az életedben? 

Biztosan vannak, hiszen mindannyiunknak vannak: megmossuk a kezünket wc használat után, megmossuk a fogunkat reggel és este, visszateszed a tejet a hűtőbe, miután öntöttél belőle a kávédba. Abban biztosan egyet értünk, hogy nem így születtünk, így megállapíthatjuk, hogy ezek felvett szokások. Hogy jön ez most ide? 

A kurzusnak túl a felén olyan témákról szeretnék bővebben írni, amik pozitív változást hozhatnak: a szokások, amiket az évek alatt felveszünk könnyen bővíthetőek, a kevésbé jók pedig orvosolhatóak vagy elhagyhatóak. Amikor megkérdezek valakit, hogy mi lenne az az új szokás, amit szeretne beépíteni az életébe, akkor általában egy nem konkrét és/vagy irreális választ hallok: “edzeni akarok” vagy “mostantól nem eszek szemét kaját” - azonban amit a legtöbben elfelejtenek, amikor új szokás kialakításáról van szó az az, hogy tenni kell érte. Ez azt jelenti, hogy minden nap kell érte tenni, folyamatosan. Így már sokszor nem tűnik vonzónak. Azonban van egy jó módszer, amivel sokkal konkrétabban meghatározható, hogy hogyan tudunk egy új szokást beépíteni: elsőként meg kell határozni, hogy mi a célunk vele. Utána pedig érdemes megvizsgálni és megkérdezni magunkat: “hányszor szeretnék edzeni?” “mikor szeretnék edzeni?” “mennyi ideig szeretnék edzeni?” “hol szeretnék edzeni?”

Minél konkrétabb a cél (hetente háromszor 30 percet edzeni a teremben), annál könnyebben beilleszthető a heteinkbe, mintha azt mondanánk, hogy szeretnék valamit (kéne edzeni). Ez az elmélet visszafelé is működik és ahogyan a dohányzásról sem egyik napról a másikra tudnak leszokni az emberek, úgy a telefon használatról sem. Ezzel a feladattal két legyet üthetsz egy csapásra: egyrészt jegyezd fel, hogy milyen konkrét céljaid vannak: 'hetente szeretnék 2 új könyet elolvasni, amire napi 30 percet fogok szánni' - majd fordítva is: 'naponta maximum 30 percet fordítok telefonozásra' vagy 'hetente maximum 2 filmet nézek meg, a többi napot produktívabban töltöm’.

Mínusz első lépésként a feladat, hogy ébredést követően 1 órát ne telefonozz, majd

  • Nézd át a jegyzeteidet és töröld, ami nem aktuális vagy nincs rá szükség
  • Nézd át az előfizetéseidet és mondd le, amire nincs szükség
  • Kategorizáld az appokat a telefonodon és változtasd meg az elrendezésüket

este 8 óra után tedd félre a telefont és kapcsolódj magaddal vagy a környezeteddel.

+ 1 Tipp: megoszlik a vélemény a ‘to do’ listáról: van, aki állítja, hogy felesleges és szétaprózza a gondolatainkat és van a másik tábor, aki nem tud létezni nélküle. Talán a kettő között van az arany középút - mi is ennek a hívei vagyunk: érdmes kategorizálni egy listát, amiben helyet kap minden, ami Te vagy: magánélet, munka, teendők ésatöbbi és ennek megfelelően felvinni a gondolatokat, intézendő feladatokat, majd pipálni, ami kész. Nem érdemes több appal túlbonyolítani a feladatot, mert elviszi a fókuszt, használd a lehető legegyszerűbb verziót a telefonodban addig, amíg nem egy rutinszerű szokássá válik.