6. NAP

2023.08.12

A kihívás végéhez közeledve, a felszabadult helyeket elkezdheted megtölteni: biztosan sok forrásból hallottad  vagy olvastad különböző oldalakon, hogy a gondolatainknak teremtő ereje van. Mi ezt az állítást nem spirituális vagy elvont értelemben közelítjük meg, hanem megvizsgáljuk van e valóság alapja: a pszichológia mai állása szerint a tudatalattink nem tesz különbséget a valóság és a képzelet között. Ez egy nagyon általános megfogalmazás, azonban nézzük, hogy hogyan lehet a hasznunkra:

Mindannyiunknak vannak céljai: 'szeretnénk sportosabbak lenni', 'szeretnénk hosszabb hajat', 'szeretnénk több pénz', 'többet utazni', 'több szabadidőt', 'szeretnénk kevesebb stresszt', 'szeretnénk kapcsolatokat teremeteni' ésatöbbi. Ha kizárólag a fenti állításra alapozunk, akkor nagyon lesarkítva: képzeld el, hogy az adott célt elérted és ennek tudatában töltsd a napjaidat. Ám ez természetesen nem ilyen egyszerű: ahhoz, hogy elérjük a célunkat, első sorban tisztáznunk kell magunkban, hogy mi a cél - pontosan megfogalmazva. Ha ezzel megvagyunk, szükséges megvizsgálni, hogy valós tartalommal bír az áhított cél? Hiszen hiába szeretnénk magasabbak vagy alacsonyabbak lenni, ha fizikálisan nem tudunk rajta változtatni, valamint hiába szeretnénk 28 órát egy napba belesűríteni, ha mindenkinek ugyan az a 24 jár. Ilyen esetben érdemes első sorban az elfogadást, mint célt kitűzni magunk elé, ami szintén egy hosszabb folyamat. Azonban ha sikerül reális célokat kitűznünk, akkor meg tudjuk határozni az oda vezető utat is: “sportosabb szeretnék lenni” helyett (a tegnapi példához vissza kanyarodva) “heti 2 alkalommal fogok edzeni és 2 alkalommal futni azért, hogy elérjem a célomat és 4 hónap alatt elérjem a kitűzött képet, amit a tükörben szeretnék látni” - “egészségesebb szeretnék lenni” helyett “6 hónapra lebontom, hogy melyik hónapban mely területein tudok változást eszközölni az életemben” - könnyebb az agyunknak befogadni, igaz? 

A céljaink írott formája abban is segít, hogy priorizáljuk azokat. Azt gondoljuk, hogy amikor sok célja van valakinek, milyen szerencsés, hiszen válogathat a kalapból - ám a valóságban sokszor előfordul, hogy ezek az emberek elaprózódnak, mindenbe belekezdenek és a végén szinte egyik sem valósul meg, netán az egyik céllal megragad egy ponton és nem engedi el. A priorizálás segít abban, hogy sorrendben, lépésről lépésre haladjunk a célokkal: akár egy héten vagy hónapon belül elosztva. Ha a céljaink a sportosabb élet, az olvasás és a megtakarítás, akkor érdemes felállítani a sorrendet, miszerint hétfőn, csütörtökön és vasárnap a sporttal foglalkozunk szabadidőnkben, kedden és pénteken olvasunk az érdekelt témában, szerdán pedig a befektetésekről tájékozódunk - így mind a három célunk halad és világosan látjuk, hogy megadott hónapon belül mindegyiknek meg lesz az eredménye. 

Amennyiben teheted, a délelőttödet tedd telefonmentessé, majd 

  • Írj egy listát arról, hogy mik a céljaid

  • Keress olyan oldalakat, amik ehhez kapcsolódnak 

  • Frissítsd az adataidat a social media felületeken (név, elérhetőség, státusz)

    este 7 óra után tedd félre a telefont és kapcsolódj magaddal vagy a környezeteddel.

+ 1 Tipp: monitorozás - mi jut eszedbe erről a szóról? Próbáltad már, hogy egy hétig vagy egy hónapig, adott esetben több hónapig figyelted magadat? Pontozod a napjaidat, a hangulatodat és ennek megfelelően a teljesítményedet? Amikor vezetünk erről akár legegyszerűbb '1-10-ig' pontozást vagy szavakkal megfogalmazott értékelést, akkor segít meghatározni a saját periódikusságunkat, hogy mikor mi volt ránk pozitív vagy negatív hatással, mi befolyásolta az értéket.