ZEN HOLIDAYS
It's the most wonderful time of the year... vagy mégsem?
Azt gondolom, hogy mindannyiunk fejében él egy kép a filmekben látható tökéletes ünnepi idillről, a hálaadásra készült kellően megpirult pulykáról és az adventi időszakról, egészen a hibátlanul feldíszített karácsonyfáig.
Aztán a valóságban megannyi problémával találkozunk: tömött plázák, mit vegyek a sokadrangú rokonnak, minek kell menni hozzájuk egyáltalán, hiszen semmi kedvem, tavaly is csak vita volt, rohanás 25-én, rohanás 26-án, túlevés, túlköltekezés, túlvállalás, hideg, tuti beteg lesz valaki a családban és ezek a körülmények szépen lassan elvezetnek oda, hogy az év végi időszakot belengi egy feszültség felhő, a dekoráció szótól feláll a szőr a hátunkon, alig várjuk, hogy vége legyen, legyen inkább már január, az tutira mindig üres és lehet benne vegetálni ezután a stresszcunami után.
Amiért ezt a kihívásban rejtett mini kurzust megálmodtuk az nem más, mint hogy mi is jártunk már hasonló cipőben az imént említettek közül. Amikor valakivel szóba kerül az év vége és az ünnepi időszak és mesélek arról, hogy nálunk hogyan zajlik mostmár évek óta, akkor először biztosan nem hiszik el és/vagy azt gondolják túlzok: ám minden túlzás nélkül állíthatom, 100%-ig stresszmentesen telik. Ezen kívül, hogy kinek mi a fontos, majd a kihívás alatt közösen meghatározzuk, ám nekem fontos volt, amikor évekkel ezelőtt belevágtam a fejszémet abba a bizonyos fába, hogy bizony radikális változást szeretnék az év végi időszakunkban, különösen az ünnepekre, az volt a célom, hogy a stresszmentesség mellett békésen, minőségi idővel, emlékezetesen, kellemesen teljen, ami után valóban feltöltődve, elégedetten tudok belevágni egy új évbe.
Ha részt veszel a kihíváson, hasonló érzésekkel kezdheted 2024-et:
Kezdd időben
Kétség kívül akkor leszel hatékony (bármibe is kezdesz), ha időben elkezdesz vele foglalkozni. Sokan nyugtatják magukat a "teher alatt nő a pálma" szlogenekkel, ám ha nem szeretnél december első hetében egy tömött plázában illatgyertyát kajtatni, akkor inkább a "Róma sem egy nap alatt épült" mondattal barátkozz össze.
Ahhoz, hogy egy jól felépített és hatékony időszak elébe nézz, kell egy terv - amit most együtt fogunk összeállítani. Most a kezdeti lelkesedés segíteni fog Téged ahhoz, hogy egy keretet adjunk ennek a tervnek, amikor majd hetek múlva bármilyen oknál fogva kilengést észlelsz a hangulatodban, kedvedben, netántán utól ér egy betegség, nem akkor kell majd agyalnod, hogy hogyan tovább, hiszen ott lesz az előre gondosan összeállított terved és csupán annyi a dolgod, hogy annak menetén haladsz tovább lépésről lépésre.
Minusz első lépésként ülj le és gondold végig az elmúlt karácsonyi időszakokat, jegyezd le, mik azok a pontok, amiket mindenképp el akarsz kerülni, például:
- Rohanás a rokonokhoz
- Túlevés, étel felhalmozás
- Túlvállalás
- Felesleges ajándékok
- Tömött boltokban rostokolás
Ezt követően pedig írj egy listát arról, hogy milyen a számodra ideális ünnepi időszak, akár a következő 3 hónapra lebontva, akár a karácsonyra koncentrálva:
- Séta az erdőben
- Könyv olvasás
- Forró csokizás
- Jégkorizás
- Téli filmnézés, kuckózás
- Pite sütés
- Kézzel készült ajándékok
Rendszerezettség
Mint ahogyan az ORDINE alapkoncepciója is mutatja, bármibe vágjuk a fejszénkent, legyen az egy egyszerű projekt vagy egy komplett kurzus, a rendszerezettség elengedhetetlen.
Érdemes több féle módszert latba vetni, hiszen nem vagyunk egyformák, valaki szereti kézzel leírni a gondolatait és van, aki app nélkül nem indul neki a feladatnak.
Egy a lényeg: keresd meg azt a csatornát, ahol menedzselni fogod a teendőidet, a terveidet és a költségvetésedet. A kihívás alkalmával lehetőséged van kinyomtatni az ÜNNEPI TERVEZŐT, amiben mindent összefoglaltunk, hogy biztosan egy lépés se maradjon ki a célig.
Költségvetés
És ha már tervezet, akkor első a költségvetés: ez is egy fontos kerete egy hatékony év végi időszaknak. Az év vége hasonló pszichológiai elven működik, mint a nyaralás, ahol azt gondoljuk, hogy egy limitált kártyával miénk a világ, januárban pedig lekonyult szájjal várjuk a következő fizetést, dünnyögve a felesleges volt ekkora fát venni vagy a semmi szükségem nem volt a 3. konyhai kisgépre gondolatok között.
Pro tipp.: aki feketeövesként tervezi az évet, már év közben elkülönít havonta összeget arra, hogy az év végi és ünnepi időszak egy kényelmes keret között maradjon.
Miért jó Neked a költségvetés? Azért, mert év végén hatványozottan hat ránk rengeteg inger: a 'csak most és csak Neked', a 'soha vissza nem térő ajánlatok', a 'vagy most megveszed vagy életed végéig szomorú leszel’ kampányok... Megnyugtatlak: nem leszel. Tavaly volt az első olyan decemberi időszakunk, amikor zero tolerancia elven úgy döntöttünk, hogy semmit nem vásárolunk - mind anyagilag, mind mentálisan maximálisan pozitív eredménye volt.
Az a bizonyos “to do" lista
Amikor az ember lelkes és érzi magában a motivációt, úgy érzi egy hegyet is el tudna hordani és ilyenkor hajlamosak vagyunk túlzásba esni: elővesszük a fehér papírt, amire felírjuk az összes eszünkbe jutó teendőt: kitakarítom az egész házat, lemosom az ablakokat, kimosom a kanapét is, kiszelektálom az összes gardróbot, kidekorálom a szomszéd házát is. Aztán eltelik egy hét és változik az idő, más szakaszban vagyunk a ciklusban és alább hagy a motiváció, jól van az a gardrób úgy, ahogy van, igaz?
Az év végi teendő lista másról kell, hogy szóljon. A fent említett dolgokra is sor fog kerülni ígérem, ám arra ott lesz a következő éved, ami 365 napot rejt magában. Neked most alig 75 napod van. Ne ebbe a pár hétbe sűrítsd bele, ami eddig megvárt, hiszen lesz rá lehetőséged egy kellemesen, feltöltötten eltöltött ünnepi időszakot követően.
Az év végi teendő lista két dologról kell, hogy szóljon: egyszerűsítsd és delegáld.
Először is szükséges külön választani azokat a teendőket, amik tényleg ehhez az időszakhoz kapcsolódnak és azokat, amik biztosan megvárnak év elején.
- Fókuszálj azokra a teendőkre, amik Téged és a közvetlen környezetedet szolgálják
- Fókuszálj azokra a teendőkre, amik feltöltenek, amik örömet okoznak
- Fókuszálj azokra, amik halaszthatatlanok
Ahogyan telik az idő és beesik egy-két-sok új feladat, mindig jusson eszedbe, hogy biztosan helye van e a teendőid listáján. Ha először ezt az új teendőt a "várólistára" helyezed és nem azonnal beleugrasz, tolva ezzel minden mást, akkor van lehetőséged mérlegelni, hogy biztosan van e értelme bevállalni a 'nyolcad rangú ismerős meglátogatását, csak azért, mert összefutottatok és hirtelen felindulásból megígértétek egymásnak, hogy besűrítitek a találkozót még az ünnepek előtt' vagy 'feltételnül szükséges e megvenni a 15. nem tervezett ajándékot, csak azért, mert most 70%-al le volt akciózva, papíron'., Ugyan ez igaz abban az esetben is, amikor esténként a telefont görgetve jönnek szembe a szebbnél szebb és bonyolultabb DIY öltetek a karácsonyi dekorra - gondolj arra: te már október elején józan fejjel kitaláltad, hogy idén mi a forgatókönyv, ne ugorj fejest a mélybe. Várólista - a heti terveződ fontos rublikája lesz.
Tanulj meg nemet mondani
Ez egy olyan rész a minikurzuson, amit receptre írnék fel - ha egy dolgot adhatnék az embereknek, ez lenne az: nemet mondani meg kell tanulni.
Az év vége alapvetően egy feszített időszak mindenki életében. Hiszen valami, jelen esetben egy év a végéhez közeledik. Akik többet foglalkoznak azzal, hogy milyen ciklikus az élet, nekik már ismerős az a gondolat, hogy ahogyan egy nap, egy hét, egy hónap és egy év is egy-egy ciklus köré épül. Az élet nem azért lett úgy kitalálva, hogy egy év 365 napból áll, hogy Veled kitoljon, hogy az év vége megint egy tébolyda legyen: ha az ember ezeket a ciklikusságokat megéli, akkor fel tudja venni a ritmusát és a hullámhoz hasonlóan tud feljebb és lejjebb merülni a saját életében (és a lejjebb alatt nem a negatívra gondolok, hanem akár egy csendesebb, mélyebb, bennsőségesebb időszakra). Az év vége ennek a hullámnak pont az alsó periódusán helyezkedik el, ami főként az elcsendesedésről, a magunk felé fordulásról szól.
A Te időd is limitált. Nem jár érte semmilyen plusz pont, kitüntetés, sőt még több idő sem, ha végig rohanod az év végét, bevállalod a 20. családi ebédet, a 10. rokonlátogatást, a nem töltő baráti találkozókat, - sőt tovább megyek, egy családi ebéden is megkell tanulni nemet mondani, hiszen az "egyél még", "vigyetek még", "maradjatok még" mind-mind olyan határvonal kapirgáló mondatok, amihez bizony kő keményen ott kell állni a frontvonalon és megtanulni, hogy nem, köszönöm - mindenféle indoklás és magyarázkodás nélkül.
Fókuszálj a Számodra fontos dolgokra
Tudom ez olyan egyszerűen hangzik, ám valójában pont ilyen egyszerű: amikor elkezdjük összeállítani az év végi menetrendedet és ahhoz a részhez érsz, hogy leírod Számodra mi a fontos, szavakkal meg tudod majd fogalmazni:
Számomra pl. fontos, hogy minél több időt töltsek a szűk családommal, fontos, hogy decemberben ne kelljen már semmivel sem foglalkoznom, csak élvezni az ünnepi időszakot. Így, amikor a rengeteg hatás ér akkor a fókuszomra tudok támaszkodni, hogy meghatároztam, mi az ami nekem fontos. Így, ha nem jön meg az egyébként időben megrendelt ajándék vagy odaég a bejgli, akkor emlékeztetem magam, hogy nem volt a listámon egyik sem, így ez nem lesz probléma.
Delegálás
Akik aktívan részt vesznek az ORDINE kihívásokon és kurzusokon, nekik biztosan nem újdonság ez a pont, ám jelen esetben is elengedhetlen, hogy delegáljuk azokat a feladatokat, amikhez nem szükséges a mi jelenlétünk. Nőként az ember hajlamos azt hinni, hogy csak Ő tudja a legjobban megcsinálni, elintézni, becsomagolni, feladni, elkészíteni, kitakarítani, megfőzni ésatöbbi a dolgokat. Tudom, ez így is van, mindannyian wonder womanek vagyunk, mesterszakácsok és takarítók, álruhába bújt Mikulások egyszerre - azonban kérdezek tőled két dolgot:
Az egyik, hogy mennyivel kényelmesebb lenne a sorban rostokolás, stressz és cimbálkodás helyett inni egy kávét a kedvenc helyeden, nem? A másik, hogy elhiszed, hogy ha van egy jól megtervezett forgatókönyv a kezedben, akkor rugalmasan betervezhető az is, hogy a teendők több, mint felét kiadd a kezedből mindenféle fennakadás nélkül?
A delegálás pont egyik fontos kiegészítő része, hogy meg kell tanulni, hogy ez az egész év végi projekt nem teljesítmény központú - nem kell tökéletesnek lennie, nem kell időre mérni a feladatokat, nem kell Instakompatibilisnek lennie a sütiknek, nem kell ugyan olyan pulcsiban vidámnak tűnnie a gyerekeknek. Egy dologról kell legfőképp szólnia: a harmóniáról.
Élvezd ki
Ha gyerekként szeretted az ünnepeket azért, ha pedig nem volt lehetőséged kiélvezni, akkor azért: add meg magadnak is a lehetőséget, hogy egy kicsit lazíts és szórakozz, olyan dolgokkal tölts időt, amik töltenek.
Amíg azt gondoljuk, hogy mások boldogsága és jó kedve rajtunk fog múlni, vagy azon, hogy mennyire vagyunk elérhetőek, mozdíthatóak, addig benne fogunk ragadni egy spirálba - egyrészt mások hangulata, kedve, boldogsága tőlünk független, másrészt meg kell tanulnunk magunkat priorizálni.
Számomra a legjobb módja az időszak kiélvezésének évek óta egy téli bakancslista, amin vannak állandó tételek, valamint vannak új ötletek, olyan kivitelezhető dolgok, amik még inkább ráhangolnak arra, ami igazán fontos: az ünnepek meghittségére.